Návštěva dolu Richard

8. května 2009

 

 click! Můj kolega Adam pořádá společně se svými přáteli akce nejen sami pro sebe, ale i pro širší veřejnost. Ty vystavují na svém webu Akcicky.info. Já jsem se téhle akcičce nedozvěděl z webu, ale od našeho společného kolegy Petra, který se jí chtěl zúčastnit také, ale bohužel mu to nevyšlo.

A o čem teda vlastně tahle akcička byla? Navštívili jsme prostory dolu Richard, který se nachází na okraji Litoměřic. Důl už dávno neslouží svému původnímu účelu - těžbě vápence. Ta skončila před válkou. Během druhé světové byl v dole protiletecký kryt a továrna na výrobu leteckých motorů. Po válce byl důl dlouho nevyužitý, až v průběhu sedmdesátých let tam bylo založeno úložiště nízko- a středně-aktivního radioaktivního odpadu například z nemocničních rentgenů a požárních hlásičů. Vysoce-aktivní odpad z jaderných elektráren je uložen jinde. Bižší informace jsou vystaveny na webu SÚRAO, konkrétně zde.

Před prohlídkou jsme se museli vybavit podle předpisů - vzít si helmy, svítilny, dozimetry a nouzové dýchací přístroje, kdyby něco. Vlastní prohlídku jsme začali vstupem do části Richard II, kde je skladiště odpadu. Po jeho prohlídce jsme nakoukli i do nevyužívané části Richard III a úplně nakonec jsme prozkoumali prostory opuštěné válečné továrny v části Richard I. Museli jsme ale na sebe dávat pozor, protože tam byly nestabilní a padající stropy. Během prohlídky náš výborný průvodce podrobně zodpověděl každou naši otázku a povyprávěl spousty historek.

Po ukončení prohlídky mě kluci odvezli na druhou část mého dlouhovíkendového výletu, za Martinem Sladkým.

 
Video: Podzemní továrna Richard I - Temná minulost druhé světové války

  • Část 1/2
  • Část 2/2

  •  Připravujeme se ke vstupu do úložiště; v bílém overalu je náš průvodce.  Vzhůru do dolu.  Breaking & entering, by Adam.  Vstupní chodba do  Richarda II ozářená pouze světlama na našich přilbách.  Uložené sudy s odpadem.  Informační cedule u už uzavřené komory.  Další sudy...  ... a další sudy.  Fotíme si...  ... další sudy.  Detail.  První skupinovka u sudů, by Adam.  Spojnice do části Richard I, ...  ... kde za války byla továrna na výrobu leteckých motorů. Blízký Terezín dodal dostatek pracovní síly.  Tohle nejsou kulisy ze Star Treku :o).  Hospoda.  Adam si fotí padající strop v nevyužívaném Richardu I.  Druhá skupinovka během odchodu z Richarda I, by Adam.  Zařízení na měření koncentrace radonu.  Jdeme ...  ... na denní světlo, by Adam.